top of page

DESIGNISTART

Special Independent Platform for Art&Design

About 

Yeni koleksyon 'Dünya'da Kadın' yarısına ulaştı!

26/11/2020


Bügün, yeni koleksyon 'Dünya'da kadın' ressam Yulia Alizade ile konuşuyoruz.


DESIGNIST: Merhaba! 20 Kasım yeni eserinizi 'Ilıca. Water' gördük. Bu tablo ne hakkında?

Y.ALİZADE: Öncellikle bu iki ifadesini hatırlatmak isterim: 'Dünyada herşey kadının eseridir' (Gazi Mustafa Kemal Atatürk) ve 'Cennet annelerin ayakları altındadır' (Nesâî, Cihad, 6).

Buna bakarsak tüm kadınlar, insanın annesidir. Tablomda Kadın silüeti sağadan sola hareket ederek farklı, standart olmayan çözümleri bulma cesaretine sahip olduğunu bize hatırlatır. Kadın yaratıcılı çünkü. Satranç çizgileri, hayatın zıtlıklar dolu olduğunu belirtiyor. Kızıl saç, sonmeyen umudun ateşi gibidir. Ayrıca Uzak Doğu tıpsal prensiplerinde, Su, Ateş, Toprak, Hava sembolleri var. Hepimiz %90 su içeririz. Tablo'nun diğer ismi 'Water' ondan dolayı.

DESIGNIST: Şimdi Su (WATER) varsa diğer sembolleri çizmeye planlıyor musunuz?


Y.ALİZADE: Böyle planım var. Evet. Dört tablo, ayrı bir seri oluşturmuş olacaklar.


DESIGNIST: Bu seride daha tablolar olacak mı?


Y.ALİZADE: 'Ilıca. Water.' ile büyük boyut tablolarda tam yarısına ulaştım. Mart'tan itibaren çalıştım.10.ayında 5 büyük tablom vardır ellerimde. Simetri bozmayalım :)

DESIGNIST: Tüm tablolar psikolojık olacağını bahsettiniz. Bu ne anlamına geliyor?


Y.ALİZADE: Dünya'da, psikolojık sorunları yaşayan insanların sayısı çok fazla oldu. Çocukluğundan beri gelen eski travmalar yetişkin hayatında ortaya çıkıyor. Kadınlara karşı nefret, insanın annesi ile yaşadığı problemlerden dolayı oluyor; Çocuklara agresif davranışları, babanızın size sert davrandığı veya ilgi göstermediği için; dış dünyasından mesafe kurma ihtiyacı, alkol veya başka ürünler bağımlığı yapar. Benim tablolarıma baktığınız zaman, iç dünyanızda hangi sorun yaşıyorsanız veya ne konuda mutlu olduğunuzu anlayacaksınız; tedirginlik, anlaşmazlık, boş beklentiler, huzur, mutluluk, çocukluğu özleme, yaşlanmaktan korkma hissi, özgürlük hissi v.s.

Problemi bulmak, ne hissettiğinizi anlayınca, ruhunuzun sağlığını düzeltebiliceksiniz.


DESIGNIST: Şuan aynı zamanda herhangi bir proje yapıyor musunuz?


Y.ALİZADE: Günde 5 saatten fazla çizmiyorum. Ama iş günüm sadece çizimler değil. Genelde her gün grafik tasarım işleri oluyor, sanat danışmanlığı yapıyorum, sanat terapisi veriyorum. Şimdi bir kaç projem var. Bir tanesi de 1.Aralık seyirci ile karşılaşacak umarım :)

29 görüntüleme0 yorum
bottom of page