top of page
ARTIST.ALIZADE Blog

Yıl başı Antalya'da geçirdim: Side Antik Kenti ve Sapadere kanyonunu ziyaret ettik

05/01/2023
Antalya, Türkiye'nin en kalabalık beşinci şehridir. 2021 sonu itibarıyla il nüfusu 2.619.832'dir. Özellikle yaz aylarında turist sayısı artar. Türkiye'de "turizmin başkenti" olarak görülmektedir. Kış tatili için de harika bir yer.


Yeni yıl tatil günlerinde Antalya'nın en meşhur tarih yerleri gezdik.Antalya’nın yaklaşık 100 kilometre doğusunda Side bulunur, burası eski çağların önemli bir başka liman şehridir. Side başlı başına popüler bir tatil mekanı olmuştur, ancak Antalya’dan buraya gün içinde seyahatler de yapılabilir. Köyde tablo gibi bir manzara, dar sokaklar, muhteşem bahçeler ve insanı yüzmeye davet eden upuzun, beyaz plajlar vardır. Roma hamamı ve deniz kenarındaki Apollo tapınağı sütunları gibi görkemli antik anıtlar, modern zamanlarda tatil zevkini tarihin hazineleriyle mükemmel şekilde birleştiren bir tablo oluşturmaktadır.


Mitoloji’de güzelliğin ve sanatın tanrısı olarak adlandırılan Apollon’a ithafen yapılan Apollon Tapınağı Roma Barışı’nın simgelerinden biridir. Roma İmparatorluğu’nun uzun yıllar devam eden barış sürecinde yapıldığına inanılan Apollon Tapınağı’nın M.S. 150 tarihinde inşa edildiği düşünülüyor.
Gerçekten görülmeye değer diğer bir doğa harikasıdır, Sapadere Kanyonu. Alanya’ya 40 kilometre, Antalya Hava Limanı’na 175 kilometre uzaklıkta olan Sapadere Kanyonu'na Alanya-Gazipaşa karayolundan Demirtaş Kasabası'na giden asfalt yol ile rahatlıkla ulaşabilmektedir. Sapadere Köyü'nde bulunan Sapadere Kanyonu, 750 metre uzunluğunda olup yaklaşık 400 metre yüksekliğe sahiptir. Sapadere Çayı'nın çıkış noktasında bulunan kanyon üzerine yapılan çelik desteklerle yürüyüş yolu ve kanyon girişinde başlayan doğal güzelliğe sahip yere gitmek tavsiyemiz olacak.0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page