top of page
ARTIST.ALIZADE Blog

Sanatçıların tasarladığı Akıllı boyama kitabını depremzede çocuklara yolladılar

17/02/20232020 yılında Türkiye'de yaşayanlar sanatçıların tarafından gerçekleşen sosyal amaçlı proje 'Akıllı Boyama Kitabı' isimle dünyaya geldi. Profesyonel ressamlar ve eğitimciler tarafından hazırlanan boyama kitabı hem çocuklar hem de yetişkinler için çok sevilen bir proje olup Türkiye'de yaklaşık 1 milyona yakın indirme sayısına ulaştı.Türk ressam, sanat terapisti ve araştırmacı olarak proje koordinatörü oldum.


Akıllı Boyama Kitabı hazırlayan ekipte harika isimler vardır:


ELENA FAUSHTEYN - aslen farklı ülkeden olup, uzun zamandır İstanbul’da yaşayan ressam ve tiyatro sahnesi tasarımcı (halen Kanada'da yaşıyor);


ŞEYDA YILMAZ - Ordu'da yaşayan öğretmen ve genç ressam;


ERHAN LANPIR - Eskişehir'de yaşayan ressam, AlarmArt kurucusu;


VALERIA GRIGORYEVA - İstanbul'da yaşayan ilüstratör ve öğretmen.


En çok dikkat çekmek istediğim şey, her sayfada bir çerçeve var. Örneğin, çocuğunuzla beraber çizdikten sonra çıktı alıp eserinizi duvara asabilirsiniz. Hem güzel aktivite, hem de disiplin sağlar. Ressamlar, özenle çizerek sosyal amaçlı konuları işlediler: görgü kuralları, yaşlılara saygı, hayvanlara ve doğaya sevgi.


Türkiye'de meydana gelen depremden etkilenmeyen hiçbir aile kalmadı. <> Çok ülkeler yardım için bir araya geldi. 'Yabancı' kelemesi ile ifadedelen Türkiye'de ikamet eden milletler ülkemizde olunan trajediye yabancı kalmadılar ve yerli vatandaşlar ile kalp kalp, el ele beraber destek veriyordular.


Alanya'ya gelen depremzede çocuklarla çalışacak Psikolog Derya Karagöz'ün çocuklar için materyalleri aradığını öğrendim ve Akıllı Boyama Kitabımızı yollayacağımızı karar verdim. Çünkü projemiz sosyal amaçlı. Çocukları normal hayata geri getirme konusunda yararlı olabilir. Dijital versiyonu indirmek için hemen link attım. Matbaalar kağıt versiyonu yapmaya destek verirlerse de çok sevinirim. Kağıt çıktısı olan Akıllı Boyama Kitabını da yollayabilirdik'.
0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page