top of page

DESIGNISTART

Special Independent Platform for Art&Design

About 

Kaliteli yabancılar Türkiye'ye çok lazım

21/09/2021


Eski zamanlarda Türkiye İtalya'dan, Portekiz'den, Rusya'dan gerçek profesyonelleri çağırıyordu. Gemiciler, mimarlar, sanatçılar İstanbul'a ve diğer şehirlere gelir gelmez etrafta hemen güzel binalar, bahçeler, galeriler olmaya başlıyordu.

Bologna’dan İstanbul’a göç etmiş bir Levanten ve kır bahçesini açan Giovanni Battista Pancaldi, İstanbul’un ünlü çiçekçisi Sabuncakis, Mars gezegeni coğrafyası çizimleriyle ünlü astronomi uzmanı Evgenios M. Andoniadis, ünlü silah tüccarı Basil Zaharof, Bademcik ameliyatının öncülerinden biri doktor Nikolaos Taptas gibi İstanbul'da yaşamışlar ve tarihe mal olmuş isimlerden.

O zamanlardan kalan ve yeni gelen eğitimli yabancılar Türkiye'yi en içten severek ülke kültürüne katkı göstermeye devam ediyorlar.


Böylece zdesvse.com projesi tarafından 20 Eylül 2021 İstanbul'da eko-günü organize edildi. Ekoloji düşünerek, gelecek nesnelere bu güzel ülkeyi gösterebilmek için temiz tutmak amacıyla her ay doğasevenler farklı bölgelere çıkıp orda temizlik yapıyorlar. Bu grubun arasında Rus öğretmen ve ilüstratör Valeria Grigoryeva görüldü.


Valeria Grigoryeva :

''Dün güzel bir gündü ve benim için doğadan bile daha fazla... Ve bugün sokağa çıkarken gözüm etraftaki çöplere takıldı ve ne zaman düşünürsem: İnsanların dışarıya çöp atabilmek için kafalarında ne olmalı. Çimenlerin üzerinde, bir ağacın altında, çöp tenekesi 2 adım ötede olmasına rağmen! Tabii ki, çöp ayrılma konusunda sessizim, ancak İstanbul'a giderek daha fazla insan bununla uğraşıyor ve şimdi nasıl daha iyi organize edeceğimi biliyorum! Harika @zdesvse_com'a teşekkürler! Bu toplantı içimdeki çok şeyler değişti ve sadece parlak bir geleceğe inanmakla kalmayıp, en önemlisi bu geleceği daha iyi hale getirmek için bir şeyler yapan harika insanlarla tanıştım!''


Böyle iyi niyetli insanlar hakkında paylaşıyoruz çünkü bu insanlar herkese güzel bir örnek olabilir, tüm dünya için.

15 görüntüleme0 yorum
bottom of page