top of page
ARTIST.ALIZADE Blog

Genç ressam Şeyda Yılmaz bisiklet turunda

21/09/2021


Dünya'da feminist terimi duyunca 'kadınlar, erkeklere baskı yapmak' istendiğini yanlışlıkla zannediliyor. Ama iyice bakarsak dünyada 'Banka hesabı açmak', Pasaport almak','Evlenmek veya boşanmak', 'Bir erkekle kahve almak', 'İstediğini giymek' gibi basit ve temel haklarına sahip olmayan kadınlar çok var. Genel soru bu, feminizm hala erkeklere baskı yaratmak mı demek?

Bu yıl 20 Eylül 2021, IX. 'Süslü kadınlar bisiklet turu' 25 ülke ve 150 şehirde yapıldı.

Kadınların bisiklet kullanmasıyla ilgili farkındalık yaratmayı hedefleyen gruplar, şık elbiseleri ve bazılar topuklu ayakkabılarıyla pedal çevirdi. Bu tur ayrıca kadınların haklarına dikkat çekmeye amaçlıyor. Türkiye'de ilk kez 2013 yılında İzmir’de başlatılan ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu' etkinliği, bu yıl Ordu'da da gerçekleşti.


Katılımcılardan biri genç ressam ve eğitmen Şeyda Yılmaz oldu.

Daha önce 'Çocuklara tiyatro', 'Akıllı boyama kitabı' sosyal projelerine katılan Şeyda Yılmaz bu defa 'Minni Crew' takımı organize edip güzel kostümü giyip Karadeniz bölgesinde bulunan şehir içinde bisikletle tur attı.

Kadınlar, unutmayalım ki, dünya'da çok önemli rol alıyoruz aslında. Çocuklara, diğer insanlara çok etkiliyoruz. Dolayısıyla insanlardan temek hakları alındırken tahammül etmeyiniz yoksa geç kaldıkça hakları geri almak çok zor olabilecek.


0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page