top of page
ARTIST.ALIZADE Blog

Güzel dünyada kalmak için 8 buçuk dakikadan fazla

17/09/2020


Çoğu festivaller bu sene (2020) ya ertelendi yada iptal oldu. Film sektörü çok zarar görüyor. Hem yönetmenler için hem seyirciler için çok üzücü bir durum: ekipler emek verdikten sonra sanatını seyircilerle bir türlü buluşturamıyor. Dünden itibaren çekim ekibimizin tarafından bir karar alındı: Avrupa ülkelerde ve Birleşik Arab Emirliklerin'de gösterilen kısa film Martı ücretsiz olarak Youtube'ta yayına çıkarmak.


Martı (Seagull) filmi, seyircinin dünyanın güzel tarafına bakmasını için çektik. Normalde insan neyi görmek istiyorsa onu görüyor. Bu film, 8 buçuk dakika güzel dünyada kalmak için. Kalabalık dünyamızda bir çok şeyler rutin yapıyoruz artık. Aşık olmak istiyoruz, fakat bize aşık olanları farketmiyoruz; mutlu olmak istiyoruz, ama zaten mutlu olduğumuzu önemsemiyoruz. En çok kavgalar bize en yakın, bizi en çok sevdiği insanlarla oluyor. Neden? Çünkü, onların sevgisine alışmışız. Ama düşünün, ya onlar ansızın yok olacak ise? Ancak o zamanda farkedeceğiz ki bir şey eksik.


Ben hep söylüyorum; güçlü insan karşılıklı aşk seçecek. Çünkü aşk bizi kanatlandırır. Hayatımızda bir kere aşk değil, geleceği veya para seçtiysek belki mutlu olamayacağız. Çünkü bize ilham getiren, bize güvenen ve destekleyen kişi bulmak çok zor.

Film, benim doğup buyuduğum şehirde bilerek çektik. Hem İstanbul güzelliğini göstermek için, hem de bu şehir gerçekten kocaman bir metropol olduğu için orda aşkı bulma şansı daha düşük.

İstanbul, mistik bir metropol. Avrupa ve Asya arasında duran. İki bambaşka dünyayı birleştiren bir şehir. Kadın ve Erkek aslında çok farklı dünyalar. İstanbul, mecaz oluyor bu durumda.

'Martı' senaryosuna bakarsak kendi hikayesine sahip olanlar erkek ve kadın hakkında bir filmdir. Erkek, kariyerisine odaklanan işholiğin örneği. İlk sahnede deniz kenarında oturup bir şey çiziyor; hayal kurmayı unutmamış. Kadın, metropole varıyor. Fakat ne istediğini biliyor. Dünyaya, yeni şeylere açık olan ve vazgeçmeyen bir insan.

Ve görünmeyen fakat hissedilen karakter Martı: kimin olduğunu aslında seyirci karar verecek. Büyüşü bir şey de olabilir. Kim neyi görmek isterse onu görücek.


Artık Martı filmi YouTube'tan izlenebililir. Keyifli seyretmeler dileriz. Ayrıca yorumlarınızı da bekleriz :)
2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page