top of page
ARTIST.ALIZADE Blog

'DK USSR' isimli sergi Moskova'da açıldı

04/02/2023


Sovyetler Birliği, resmî adıyla Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ya da kısa adlarıyla SSCB veya Sovyetler, Petrograd’daki geçici hükûmetin Vladimir Lenin önderliğindeki Bolşeviklerce 1917 Ekim Devrimi'yle devrilmesinden sonra 1922 yılında kurulan ve 1991 yılına dek varlığını koruyan devlet. Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Beyaz Rusya, Kırgızıstan, tam olarak 11 respublika ile oluşuyordu.Kulüp kurumlarının toplu gelişimi, Kasım 1920'de SSCB'de başladı.


İlk "saray kültürü", Leningrad'daki A. M. Gorki'nin adını taşıyan Kültür Sarayı idi. SSCB'de öncülerin ve okul yöneticileri ilk sarayları ve evleri 1923-1924'te Moskova'da açıldı. İlk kültür evlerinin birçoğu konstrüktivizmi inşa etmiş ve bu tarzın en güzel örneklerindendir.


Aynı tür kulüp kurumları, 2. Dünya savaşından sonrası dönemde sosyalist kampın okullarına yayılması. Çoğu durumda, benzer adları da vardı (yerel dillere bakıldı).Bazı ülkeler (Almanya, Çek Cumhuriyeti) komünist hükümetlerin düşmesinden sonra, bir önceki dönemle ömrü en terim terk edilmeye başlandı. Kültür evleri, kültür merkezleri, konser salonları, kongre sarayları vb. olarak yeniden adlandırıldı.


SSCB'de, kültür merkezlerinin çeşitleri vardı. Örneğin, sendika kültürlerinin evleri; entelijansiyanın kültür evleri: aktör evi, öğretmen evi, mühendis ve teknik işçinin evi ve benzerleri; kollektif çiftlikler ve devlet çiftlikleri kültür evleri; Sovyet askerlerinin evleri; öncülerin ve okul çocukları sarayları ve evleri; halk sanatı evleri.
Kremlin'in tam yanında bulunan 'Manej''de 3 şubat 2023 açıldığı sergi, SSCB'deki kültür evlerinin tarihini anlatıyor. Tasarımdan ekleme ve dekorasyona kadar olan süreç gosteriyor.


Eskizler, fotoğraflar, heykeller, maketler, tablolar ve hatta mozaikler ziyaretçilerin beğenimesine sunuluyor.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page