top of page
Antik Cistern Afiş.jpg

Attention! Due to the organizers could not meet certain conditions attending of artist ALIZADE with painting "Freedom. Jazz" in the 4th Interdisciplinary Art Meeting is canceled. We apologise because of this situation.

Yulia Sezen ALIZADE is a Turkish artist designer, short film director, art historian and educator, was born in İstanbul in Şişli district. Graducated from Moscow Art School of design, got education in Istanbul, the USA and the Great Britain. Respresents Türkiye on international festivals and exhibitons. She does research projects as art historian, educator and art consultant. The artist painter tells about her aims in art as: ‘It’s enough to me to have canvas or film. I want to meet viewers with their feelings and dreams and to show them their own world’. ALIZADE is a creator of new art style ‘Neo-Turquerie’ . ALIZADE will perform her 'Freedom' artpiece on the 4th Interdisciplinary Art Meeting wich organized by Era Project in Antik Hotel in Istanbul.

Antik Hotel İstanbul'un altında bulunan Antik Cisterna'da Bizans dönemi sarnıçlarındandır. 1984 senesinde, Antik Hotel İstanbul’un inşaatı sırasında, yerin 12 metre altında tarihi anıt kalıntıları bulunmuştur. İnşaat durdurularak İstanbul Arkeoloji Müzesi gözetiminde kazı ve kurtarma çalışmaları başlatılmıştır. Bizantolog ve Sanat Tarihçisi Prof. Dr. Semavi Eyice ve uzmanlar tarafından yapılan incelemeler sonucunda, kalıntıların Geç Roma ve Erken Bizans dönemlerine ait büyük bir Kamu binasının kalıntıları olduğu ve sonraki dönemlerde su sarnıcına dönüştürüldüğü tespit edilmiştir. Yapı, bu tarih itibari ile Anıtlar Kurulunca tescillenerek koruma altına alınmıştır. Sarnıç'ta bulunan eserlerin bir kısmı İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne teslim edilirken, bir kısmı halen otel içinde sergilenmektedir. Otelin inşaası ise ancak 1994 yılı Aralık ayında bitirilebilmiştir. Antik Cisterna’nın üzerine çok titiz bir çalışma neticesinde Antik Hotel İstanbul inşa edilmiştir. Otelin -4 katında tüm teknik ekipmanlar yer almaktadır. -3 ve -2 katlarda Antik Cisterna yer alırken -3 katında Thai Terapi ve Masaj merkezi de bulunmaktadır. -2 katından ayrıca Antik Cisterna’ya direkt bir giriş bulunmaktadır. -1 katında yer alan Forum Tauri otelin toplantı salonu olarak hizmet vermektedir. Zemin katta ise otel girişi, resepsiyon ve lobi bulunmaktadır. Otelin açıldığı yıl yapılan Amerikan Bar geçtiğimiz yıllarda değişikliğe uğramış ve yerine Charlie Chaplin Coffee yapılmıştır. İdari ofislerin yer aldığı zemin asma katından sonraki 4 katta toplam 91 oda bulunmaktadır. Farklı özelliklere sahip kategorilerdeki odalar misafirlerin konaklama talepleri göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Çeşitli tarihlerde otel odaları ve genel alanlar tadilat görmüştür. En son yapılan 2017 yılında kahvaltı salonu ile başlayan tadilat ve yenileme çalışmaları, alakart lokanta, mutfak, lobi, odalar ve resepsiyon ile 2020 yılında son bulmuştur. Antik Hotel İstanbul 2021 senesi itibarı ile turizm sektörüne 27 yıldır hizmet vermektedir. Otel, Dünya’nın çeşitli ülkelerinden farklı milletlerden gelen misafirlerini profesyonel kadrosu ile en iyi şekilde ağırlayıp, tekrar tekrar İstanbul’a gelmeleri için her yıl kendini yenilemektedir.

Will be Exhibited art piece

FREEDOM, oil on canvas, ALIZADE, 2021

FREEDOM, ALIZADE, 2021

oil on canvas, 100x70 cm
This art piece  belongs to the 'Woman in the world' collection.  The painting was created after visiting jazz bar Nardis in Istanbul so it's able to say that persons on the canvas are real characters. This art piece portrays a lively jazz bar scene with three musicians playing on stage. A woman singer in a red dress takes center stage, captivating the audience with her soulful voice. The warm colors and intricate details of the instruments and surroundings create a cozy and inviting atmosphere, inviting the viewer to join in on the fun.  The name 'Freedom' discribes philosophy of Jazz as like 'all music'. This artwork is a tribute to the timeless charm and energy of jazz music and the talented musicians who bring it to life.

Adress

bottom of page